You are currently viewing איטום מרפסות

איטום מרפסות

אם יש בביתכם מרפסת גג או מרפסת אחרת אז סביר להניח שהנכם נהנים ממנה לאורך עונת הקיץ היבשה. אם בעונת החורף הרטובה יש סביבתה סימני רטיבות ונזילות הרי שהאיטום שלה איננו תקין וזה הזמן לחפש ולמצוא פתרונות יעילים. ישראל היא ארץ שטופת שמש ואז זה טבעי שבבתים רבים יש מרפסות. תקני הבנייה קובעים פתרונות איטום למרפסות בעת הבנייה ומומחי האוטמים בישראל מכירים אותם לעומק ומבצעים אותם על פי התקן המקובל.

פתרונות מורכבים לאיטום מרפסות

יחד עם זאת, יש מקרים שבהם הבית כבר משמש למגורים ועדיין יש תופעות של נזילות ממרפסות גג שחודרות לתקרת הבית שמתחת. או חדירת מים ממרפסת אל מתחת לבלטות בחדר, וכיוצא בזה. הדבר נובע מבלאי או מאיטום שלא נעשה מלכתחילה באופן יסודי. במקרים כאלו, הפתרונות הינם מורכבים יותר אבל אפשריים וחברת האוטמים בישראל מסוגלת לבצע אותם בצורה מקצועית ויעילה עד לפתרון מושלם וארוך טווח. לעיתים, לא יהיה מנוס אלא בעקירת מרצפות והנחת איטום מתאים לצורך פתרון יעיל של הבעיה ודבר זה משתלם בסופו של דבר.

 

איטום מרפסות שמש

מרפסת שמש היא אחד המקומות הנעימים בבית והיא מנוצלת בעיקר בימי הקיץ הלחים אבל גם בימי חורף שמשייים. היות ומרפסות אלו חשופות לפגעי מזג האוויר ולמשקעים רבים בחורף יש צורך לאטום אותן בצורה טובה כדי למנוע חדירת מים לתוך חללי הבית. איטום מרפסת שמש רצוי לבצע מתחת למרצפות ולכן, עושים אותו בעת הבנייה והשיפוצים. בעקרון מניחים חומרי איטום מתחת למרצפות מבצעים בדיקות הצפה ולבסוף מניחים את החיפוי החיצוני שעשוי לרוב מחומרי אבן שיש וכדומה. נהוג להשתמש בחומרים ביטומנים שעשויים מיריעות או מחומרים משחתיים כאלו. כן משתמשים בחומרים פוליאוריטנים שמיוצרים לצורך איטום.  ניתן לבצע גם איטום על המרצפות עצמן אבל יעילותו פחותה בהרבה. את העבודה מבצעת חברה מקצועית ובעלת ידי וניסיון בתחום.

איטום מרפסות או גגות מרוצפים

אדריכלים רבים אוהבים לבנות בתים שיש בהם גגות מרוצפים או מרפסות והדבר תואם את תרבות המגורים האופיינית לישראל. אזורים אלו בבית חשופים יותר מכל לגשמים ולמשקעים רבים, ולכן, יש צורך לאטום אותם היטב על מנת שהמים לא יחדרו מהם אל תוך חללי הבית השונים. מקובל לבצע איטום גג מרוצף בעונה היבשה ובעת הבנייה עצמה. האיטום נעשה מתחת לריצוף ומשתמשים בחומרי איטום שונים ויעילים. כאשר הפופולאריים ביותר הם היריעות הביטומניות. בגגות קיימים שמהם יש נזילות ניתן לבצע איטום חיצוני על הריצוף ואז נמנעת הרמת המרצפות והנחת ריצוף מחודש. פתרון זה יעיל פחות ועושים אותו רק בעדיפות שנייה ומתוך רצון לחסוך בהוצאות כספיות. חברה מקצועית בתחום מבצעת את כל סוגי האיטום הללו. ואחרים נוספים.

איטום מרפסות לא מקורות

מרפסות לא מקורות חשופות מאוד לשמש אבל גם לגשמים ומשקעים שונים כמו ברד ושלג. בימי חורף יש סכנה של חדירת מים ורטיבות מהמרפסות אל תוך חלל הבית, ולכן, יש צורך לבצע איטום יסודי למרפסות. מקובל לבצע איטום בעונה היבשה ובעת הבנייה והשיפוצים ואותו עושים מתחת למרצפות. בעזרת חומרים ביטומנייים, אקרליים ופוליאוריטנים. ניתן לבצע איטום יעיל ואפשר להשתמש לצורך כך ביריעות או בחומר משחתי. כל צורת איטום תהיה יעילה בנסיבות אחרות ומומחה יכול לסייע בקבלת החלטה לגביו. ניתן לבצע איטום חיצוני על המרצפות עצמן והדבר נעשה כדי למנוע הרמתן ומתוך רצון לחסוך בעלויות. שיטה זאת יעילה פחות, אם כי, נותנת מענה הולם למספר שנים. חברה מקצועית מבצעת עבודות איטום אלו ואחרות נוספות לכל מבנה.

איטום מרפסות לפני ריצוף

השיטה הטובה ביותר לאיטום מרפסות שמש או מרפסות צמודות חדרים היא באמצעות איטום יסודי מתחת לריצוף. את האיטום נהוג לעשות בעת הבנייה והשיפוצים וניתן לעשותו עם מספר חומרים. יש יריעות ביטומניות, יש חומרים ביטומנים משחתיים, יש חומרים פוליאורטנים ואקריליים. כל חומר מתאים בנסיבות אחרות. אחת השיטות הפופולארית ביותר היא באמצעות יריעות שמתאימות לשטחים גדולים. תחילה  מניחים חומר מקשר בין הבטון לחומר האיטום. אחר כך מניחים את היריעות ומלחימים אותם זו לזו או מדביקים אותן. לאחר ייבושן מבצעים בדיקת הצפה. כאשר משתמשים בחומרים אחרים לצורך איטום אזי שלבי העבודה דומים מאוד. לבסוף, מניחים את חומרי החיפוי שיכולים להיות עשויים אבן ושיש לסוגיהן ואפילו דק. שיטה זאת הינה היעילה ביותר והאיטום מחזיק מעמד לאורך שנים.

איטום מרפסות פתוחות

בבתים רבים אוהבים בעלי הבתים לבנות מרפסות פתוחות שמשמשות אותם לשלל פעילויות קיץ ופעילויות אחרות. אל מרפסות אלו יש להתייחס כאל מקומות חשופים שעלולים לחדור מהם מים בעונת החורף הגשומה. לכן, מומלץ לאטום אותם בצורה היעילה ביותר. איטום יעיל נעשה מתחת למרצפות בעזרת חומרי איטום שונים. הפופולאריים ביותר הינם  יריעות ביטומניות, חומרים ביטומנייים משחתיים וחומרי איטום פוליאוריטנים אקריליים ואחרים . חברות שמתמחות באיטום מקצועי מבצעות את האיטום בעונה היבשה בהתאם לתקנים מקובלים וידועים. תוך כדי שימוש בחומרים איכותיים. ניתן לבצע איטום חיצוני מעל לריצוף אולם הוא יעיל הרבה פחות ועלול לא להחזיק מעמד לאורך שנים. כל בעל מבנה יחליט לגבי האיטום המתאים לו והחברה תבצע על פי צרכיו ויכולותיו הכספיות.

מרפסת מרוצפת לאחר איטום עם חומר אפוקסי מיוחד

חומרים ביטומניים

בכל מקרה, יש צורך בהנחת יריעות ביטומניות תקניות המיועדות למטרה זאת או בחומרים ביטומניים מושבחים בפולימרים. במקרים רבים, יש צורך במצע הכנה מחול ואת היריעות יש לפרוס עליו באופן אחיד. את האיטום יש צורך להמשיך גם על קירות מרפסת הגובלים בדירה כדי למנוע חלחול מים. יש צורך להקדיש תשומת לב לנקודת החיבור בין הקיר לרצפת המרפסת ואת זה עושים באמצעות משולש בטון המונע סדק באיטום. במידה ופעולה זאת לא מתבצעת כראוי אזי יש סכנה לחדירת מים לתוך הבית.

שירות מקצועי

תקני הבנייה קובעים הוראות הנחייה נוספות לאיטום מרפסות מרוצפות והן קשורות יותר בצורת הבנייה. שמירה על שיפוע נכון של 1%, ריצוף נכון עם מילוי ממשקים מתאים בין המרצפות, ניקוז מים באמצעות נקזים מתאימים, וכן, הנחת סף מתאים שבין המרפסת לחדר. בכל מקרה, איטום נכון ומקצועי פותר את מרבית הבעיות של חלחול המים ומומלץ מאד להזמין שירות מחברת האוטמים בישראל המקצועית. לחברה יש תשתית מתאימה ולמנהליה ידע מצטבר בכל מה שקשור בפתרונות איטום מגוונים.

בהצלחה, האוטמים בישראל 

מעוניינים לקבל עוד פרטים? רוצים הצעה לאיטום? השאירו פרטים ונחזור אליכם.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

התגובות נעולות.